Neyzen Zeki Sözen

Neyzen Zeki Sözen

 Rahmetli Babam  Doğan Sözen ile sevgili annem  Nevzade Sözen Sivas-Gürün doğumludur.1961 yılında İstanbul Kuzguncuk'a gelmişler.6 Temmuz 1969 yılında da Üsküdar'a yerleşmişler.Üsküdar’a yerleştikten dört gün sonra yani 10 Temmuz 1969’da ben dünyaya gelmişim.Çocukluk yıllarım Üsküdar'da geçti. Hayatım boyunca Üsküdar'lı olmayı hep büyük bir şans olarak gördüm!

 Üsküdar Paşakapısı İlkokulunun ardından Haydarpaşa Lisesini, sonra da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakultesi'ni bitirerek lisans eğitimimi tamamladım.

 Müziğe olan ilgim çok küçük yaşlarda ritim enstrumanlarını çalma merakım ile başladı. Evde masa, sandalye, tencere hiç fark etmiyordu dinlediğim her parçaya bu materyallerle eşlik ediyordum.

 1979 yılında annem, bana bir ritim enstrumanı aldı. Ritim merakım ortaokul ve lise yıllarında da artarak devam etti. Artık daha bilinçli ritim çalabiliyordum ve güzel sesli arkadaşlarıma iştirak edebiliyordum.

 Lise yıllarında kalın kitaplar, defterler, sıralardan faydalanarak sınıfımızda bir ritim grubu oluşturmuştuk. 1980’li yıllardaki Big in Japan, Midnight Man , Size Selam Getirmişem , Karanfil Deste Gider gibi parçalardan oluşan bir repertuar bile yapmıştık. Liseler arası şarkı yarışmalarına katılmıştık.

 Lise üçüncü sınıfta çok sevdiğim Rehberlik Hocam  Fatma Oğuz , Üniversite Seçme Sınavlarında uygun tercih yapmamız için bizi 120 soruluk bir teste tabi tutmuştu. Bu test soruları, o zamanlarda  Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanmıştı. Sonuç beni şaşırtmıştı, ailemde hatta sülalemde bile bir müzisyen yokken bende müzik yeteneği %80 çıkmıştı. % 10 da yabancı dil ve diğerleriydi.

 Neyzen olmamda en fazla ablamın teşviki oldu. Bir gün sevgili ablam Edibe Sözen bana İstanbul Üniversitesinde iki öğrencisinin Ney üflediklerinden bahsetti. O zamanlar kırk yıl hatta kırk asır düşünsem Ney üfleyeceğim aklıma gelmezdi. Üstelik sigara da içiyordum, hay Allah işim zordu! Bu iki öğrenci evimize geldiler, beni Ney ile tanıştırdılar, Ney üflediler. Neyden son derece etkilenmiştim. Kendilerinden "bana bu sazı öğretir misiniz?" diye rica ettim ve beni kırmadılar üç ay kadar evlerinde Ney dersleri aldım. Ablamın Üniversiteden öğrencisi olan bu neyzen, bildiğimiz esas ismi ile "Arkın" şimdiki adıyla  Mercan Dede idi.

 Bir süre sonra Mercan Dede, Ney üfleyebildiğimi, artık kendisinden değil de hocası Ömer Erdoğdular’dan Ney derslerine devam etmemi önerdi.

 Müziğin kolay olmadığını hatta içine girildikçe zorlaştığını artık anlıyordum. Bunun için müzik konusunda eğitim almak istedim ve  Emin Ongan Üsküdar Musıki Cemiyeti sınavlarına girdim.Sınavları kazanıp müzik eğitimi almaya başladım.

Hicaz Taksimi için tıklayınız.

 Emin Ongan Üsküdar Mûsıki Cemiyeti'nde İstanbul Radyosu ritm sanatçısı sayın Vahit Anadolu , Bestekâr hoca sayın Âmir Ateş , nazariyat hocası sayın Varujyan Zilciyan ,bestekâr hoca sayın Fethi Karamahmutoğlu, bestekâr hoca merhum  Nihat Adlim , şef ve bestekâr merhum  Şeref Çakar ve nazariyat hocamız sayın Metin Özçamlı hocalarımdan nazariyat, usûl, solfej, repertuar ve edebiyat dersleri aldım.Kendilerine sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.

 Hocaların hocası sevgili Ömer Erdoğdular beyefendi ile 1989 yılında tanıştım.Kendilerinden yaklaşık 5 sene evinde her hafta cuma günleri Ney dersleri aldım.

 Artık Neyzen Zeki olarak Emin Ongan Üsküdar Mûsıki Cemiyeti'nde tanınmıştım. Cemiyetimizin konser ve radyo kayıtlarına bizzat katılıyordum, bana hocalarım taksimler yaptırıyorlardı. Yaklaşık yüzden fazla konser çalmıştım. Bu arada Cemiyette geçen zamanım 5 yıl olmuştu.

 1992 yılında 1 yıl kadar  İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti 'nde misafir Ney Sanatçısı olarak görev yaptım.

 2005 ve 2006 yıllarındaSabancı Üniversitesi 'nde Ney Eğitmenliği yaptım.

 Farklı müzik arayışları, değişik projeler, mehter ve senfoni konserleri, Okay Temiz ile Caz Denemeleri konserleri, Lirik Tarih Gösterileri... değişik müzik gruplarındaki kişilerle tanışmama neden oldu. Hatta bu kişilerden bir tanesi de benim bugünkü hayat arkadaşım sevgili eşim  Gül Tekinson Sözen 'di.

 1991 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Tarihi Türk Müziği Topluluğu sınavlarını kazandım. Görevimi gerek Mehter Müziği icrası, gerek Klasik Türk müziği icrası ve gerek solo icra olarak yurt içinde ve yurt dışında sürdürüyorum.

 Katıldığım bazı konserler:

 İspanya " Centro International De Enstudios" (Uluslararası Mistizm Festivali)

 Almanya " Sprachen Des Köpers" (Vücutların dili-Dans festivali)

 Portekiz " EXPO 98"

 Japonya " Türk Köyü ve Tokyo Camii'nin açılışı"

 Hollanda " Türkiye Festivali 2001"

 Tunus '' Festival de la Medina'' (Medina festivali) 2003

 Londra Türk Festivali

 Viyana ve Bratislava " Alla Turca" Mehterden-Mozart'a

 Osmanlı'nın 700. Yıl kutlamaları

 3. Uluslar arası Boğaziçi Festivali "Hoşgörü İmparatorluğu"

 Istanbul Lirik Tarih Gösterileri

 ART OF ANATOLİA gösterisi

 Okay Temiz ile (Mehter - Caz) konserleri

 Tuluyhan Uğurlu'nun "Senfoni Türk" konserleri

 Erkan Mutlu Aşk Ateşi Konserleri

 Ahmet Özhan Lirik Tarih Gösterisi Konserleri

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !