Ney Sazı ve Tarihi

 Ney bilinen en eski nefesli enstrumandır. M.Ö.1249'lu yıllarda Şan-kiyen'in Çin'e götürdüğü söylenen çift borulu bir düdük çalgısı vardır. Bu çalgı halen günümüzde Türkistan'da kullanılmaktadır. Koş-Ney adı verilen bu Neyin en eski nefesli Türk sazı olduğu tahmin edilmektedir.

 Ney sazını, ilk olarak uygarlık beşiği Mezapotamya'da (Dicle ile Fırat nehirleri arasındaki bölge) Sümerler kullanmıştır. Farsça'da kamış: Na veya Nay anlamına gelir ve bugün kullandığımız " Ney " kelimesi, adını buradan almıştır.

 Mısırlı tarihçiler ise Ney'in icadını Tanrı Osiris'e (Mısır ilk dönem zamanı,ölümsüz yaşam için diriliş Tanrısı) dayandırırlar. Mısır'da Ney'lerin doğru tutularak üflenenlerine Mam , eğri tutularak üflenenlerine de Sebi adını vermişler. Mısır uygarlığında çifte Neylere de rastlanmış. Bu çeşit Ney'leri kadınlar çalarlarmış. Tevrat'ta da adı Hagub olarak bahsedilen bir tür Ney belirtilmektedir.

 Neyin kökeni M.Ö 3000 li yıllara dayanır. Bilinen en eski iki adet Ney bugün The University of Pennsylvania Museum of Archaeology'de sergilenmektedir.The University of Pennsylvania Museum of Archaeology bölümü ile uzun süren yazışmalarımız sonunda âcizane bu En eski Ney resimlerini sizlere sunmaktayız.Bu resimler ilk kez sitemizde yayımlanmaktadır.Bu resimleri diğer web-sitelerinde,forum sitelerinde görürseniz kesinlikle sitemizden kopyalandığından emin olabilirsiniz.Lütfen böyle bir durumla karşılarsanız bize bildiriniz.Sizlere vermiş olduğumuz 1000 sayfalık hizmetimiz için bu ricamızı bize çok görmeyiniz.Resimlerin telif hakları sitemize aittir.KESİNKİKLE KOPYALANMASI DİĞER SİTELERDE YAYIMLANMASI YASAKTIR.AKSİ HALDE GEREKLİ CEZA-İ YAPTIRIM UYGULANACAKTIR.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !